Tipy do výuky

Již jsme si zvykli (a někteří si možná stále ještě zvykáme), že se digitální technologie staly nedílnou součástí jazykové výuky od předškoláků po dospělé. Velkou výhodou je využívání principů tzv. Blended Learning, kdy část výukového procesu za učitele obstarají počítače, tablety či mobilní telefony prostřednictvím online výukových programů. Elektronické učební pomůcky a materiály se tedy již staly spíše standardem, který studenti berou jako samozřejmou součást výuky angličtiny. Zkuste je ale překvapit naopak něčím velmi reálným, velmi povědomým a velmi praktickým! Změna je život, dejte si tedy občas „digitální pauzu“ a zkuste do Vašich hodin angličtiny pro změnu přinést ty nejobyčejnější 3D předměty každodenní potřeby!

 

Tipy na využití věcí každodenní potřeby ve výuce angličtiny:

  1. Vezměte si do školy časovač / minutku na vajíčka (Víte, jak se řekne anglicky? Egg timer.). První, a nutno říci ne příliš originální, způsob využití časovače ve výuce jazyka je samozřejmě měření časového limitu např. při ústním projevu. Nebylo by pro Vaše studenty zábavnější pokusit se popsat jeho tvar nebo zvuk, který vydává? Nebo spolu s ním mohou Vaši malí žáci odpočítávat například od dvaceti či deseti do nuly a procvičovat si tak číslovky. Nebo zkuste studenty všech věkových kategorií posadit do kruhu, ve kterém si budou nastavený časovač předávat jako časovanou bombu a při tom po jednom vyjmenovávat slovíčka z předem určené oblasti (např. domácí mazlíčci, příroda, charakterové vlastnosti, sportovní náčiní, části těla, ovoce apod.), dokud časovač jednomu z nich v ruce „nevybuchne“. Tento žák vypadává a Vy můžete odstartovat další kolo s jiným tematickým okruhem.
  2. Obyčejné předměty v našich domovech obvykle slouží ke konkrétnímu praktickému účelu, a proto si je automaticky spojujeme s konkrétní místností v našem bytě/domě. A tak vám mohou posloužit jako reální zástupci různých pokojů při procvičování slovní zásoby k tématům, jako jsou bydlení, nábytek a vybavení domácnosti. Ukažte žákům například kartáček na zuby (nebo je poproste, aby si ten svůj přinesli do hodiny, tak zároveň využijete i prvek personalizace). Patří do koupelny, je to tak? Žáci pak mohou tvořit seznamy dalších předmětů v koupelně, popisovat, jak vypadá koupelna u nich doma, a také popsat, jaké další činnosti jsou kromě čištění zubů součástí jejich ranní přípravy před odchodem do školy/práce. Zubní kartáček si můžete samozřejmě libovolně nahradit jinými předměty z kuchyně, obýváku, dětského pokoje, předsíně či dílny.
  3. Vytvořte si svůj Magic box pro výuku těch nejobyčejnějších každodenních předmětů. Poslouží Vám nejen jako názorná pomůcka, ale z vlastní praxe vím, že jak malí, tak velcí studenti oceňují souvislost s jejich každodenním životem, pro který se koneckonců cizí jazyk také učí. Pro Vaši inspiraci - v mé kouzelné krabici je například: obálka, kancelářská sponka, guma, náplast, mapa, nabíječka na telefon, papírový ubrousek, skládací deštník, čajová lžička, ořezávátko, sluchátka, účtenka z obchodu a mnoho dalšího. Obsah můžete samozřejmě přizpůsobit věku vašich žáků. A zde je jen malý výčet aktivit, jak Váš Magic box využít při výuce:
      • Hádej, co je v krabici! (Před první hodinou, do které krabici přinesete, žáci hádají, jaké každodenní předměty jste do ní vložili.)
      • Kimova hra (Žáci si během minuty - zde je prostor pro časovač na vajíčka - musí zapamatovat co největší počet předmětů v krabici.)
      • Necháte krabici kolovat a každý žák z ní vyjme a ostatním ukáže předměty, které ten den použil. Ti pokročilejší k nim mohou přiřazovat přídavná jména a ti ještě pokročilejší popsat, v jaké situaci předmět použili.

Náš domov je tím nejreálnějším a jedinečným 3D slovníkem, který se Vám učitelům a Vašim žákům otevírá každý den. Pokud máte i Vy zkušenosti s používáním každodenním předmětů ve výuce angličtiny a chcete se o své nápady prostřednictvím našich stránek podělit se svými kolegy, budu ráda, pokud mi Vaše tipy napíšete na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Následně je zveřejníme.

Článek je volně inspirován příspěvkem (https://www.english.com/blog/help-teach-english) z Pearson English Blog.

Mgr. Šárka Miková
metodik výuky anglického jazyka

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson