Jak se vyhnout „topic fatigue“?
Slyšeli jste už o tak zvané „topic fatigue“? Pokud ne, možná Vám pár následujících slov napoví: cestování, jídlo, životní prostředí, kultura. Toto je jen pár z témat, která jsou obsažena v každé jazykové učebnici. Slovní zásoba s nimi spojená je samozřejmě důležitá a je nutné se jí věnovat. Často je ale prezentována v rámci jednoho hlavního tématu, které po čase studenty může přestat bavit a dostaví se ten již zmíněný stav „topic fatigue“, kdy se téma vyčerpá a přestane být zajímavé. V květnovém tipu do výuky se věnujeme tomu, jak s tímto jevem bojovat.
První variantou je, že hlavní témata v učebnici mohou být zvolena netradičním způsobem, jako jsou např. smysly, barvy nebo čísla. Jednotlivá podtémata lekcí jsou potom vybrána z různých oblastí (jako např. výše zmíněné cestování, kultura apod.) a procvičují příslušnou slovní zásobu. Tento způsob práce s tématy výuku osvěží jak pro studenty, tak i pro vyučující/ho.
Cukrová vata, indické město Džajpur, sakury a zpěvačka Pink. Napadá Vás, co tuto zdánlivě nesourodou skupinu spojuje? Ano, je to barva růžová. Na tomto příkladu tedy vidíme, že na téma „růžová“ se můžeme podívat z mnoha různých perspektiv, které udrží studenty bdělé, zaujaté a motivované, a zároveň splníme požadavek na probrání příslušné slovní zásoby a gramatiky. Příklady takovýchto podtémat můžete vidět na obrázcích:
Pro zvětšení klikněte na obrázky:
![]() |
|
Vyzkoušejte si se studenty následující stránku s poslechem o cukrové vatě a procvičením frázových sloves (úroveň B2). Nahrávky naleznete zde:
Pro zvětšení klikněte na obrázek:
Tento přístup je vhodné zvolit hlavně v situaci, kdy se studenti učí podle jedné učebnice v klasických hodinách angličtiny a potom se také připravují na jazykovou zkoušku podle učebnice jiné. Nestane se tak, že by bylo jedno téma probíráno v obou kurzech současně, což studenti jistě ocení.
Druhá varianta boje s „topic fatigue“ nabízí možnost pracovat každou lekci s úplně jiným tématem. Tato varianta je vhodná pro studenty např. jazykových škol, kdy výuka často probíhá 1x-2x týdně a práce s jedním zastřešujícím tématem by se tak mohla roztáhnout na delší dobu. Studenti se každou hodinu setkají v učebnici s něčím novým, což jistě podpoří jejich zájem a aktivitu. Příklady témat pro jednotlivé lekce v rámci „unitu“ jsou na obrázcích:
![]() |
|
|
Zmíněné přístupy a ukázky práce s tématy jsou z nové učebnice Formula, která studenty připravuje ke zkouškám Cambridge English a z učebnice Roadmap, která je vhodná pro výuku obecné angličtiny v jazykových a středních školách. Více informací o těchto titulech naleznete zde: Formula a Roadmap.
Přeji Vám a Vašim studentům, abyste se v hodinách setkali s mnoha zajímavými tématy a málo „topic fatigue". :-)
Vaše metodička
Metodik/ odborný konzultant pro AJ |
![]() |