Tipy do výuky

IMG 8552„THE BLOSSOMS IN THE SPRING ARE THE FRUIT IN AUTUMN."

Začal podzim a spolu s dozrávajícím ovocem Vám přinášíme tipy do výuky angličtiny – tentokrát na téma: PROVERBS – PŘÍSLOVÍ.

Přísloví všichni velmi dobře známe – od našich prarodičů, rodičů, z knih a filmů (jistě si všichni vybavíme nezapomenutelnou tetu Kateřinu z populárního Saturnina) – a možná je taky sami čas od času používáme. Jsou to krátká a výstižná moudra prověřená generacemi, s nadčasovou platností, poučným obsahem a někdy také s trochou humoru. Jejich trvalá a univerzální hodnota může být přidaným bonusem pro nás, učitele, neboť mohou do hodin angličtiny přinést doplňkový obsah, který není součástí učebnice, a přesto jej velmi pravděpodobně budou všichni studenti dobře znát.

Přísloví ve výuce cizího jazyka jistě nejsou tím nejsnadnějším tématem. To zejména proto, že zde u většiny z nich nemůžeme pracovat s přímým překladem, i když se najdou i taková, která jsou v obou jazycích téměř shodná.

Zde jsme pro Vás vybrali právě ta, která mají svůj český protějšek (ať už se jedná o doslovný překlad či jen podobný význam). Uhodnete jej? Řešení najdete níže.

First come, first served.
It´s no use crying over spilt milk.
One swallow does not make a summer.
Look before you leap.
Rome was not bulit in a day.
East, west, home is best.
Out of sight, out of mind.
Make hay while the sun shines.
A friend in need is a friend indeed.
A bird in hand is worth two in the bush.

Kdo dřív přijde, ten dřív mele.
Nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem.
Jedna vlaštovka jaro nedělá.
Nejdřív měř, potom řež.
Práce kvapná, málo platná.
Všude dobře, doma nejlépe.
Sejde z očí, sejde z mysli.
Kuj železo, dokud je žhavé.
V nouzi poznáš přítele.
Vrabec v hrsti je lepší než holub na střeše.

A zde najdete několik tipů, jak přísloví do výuky zařadit:

Co budete potřebovat: jednotlivá přísloví si napište na proužky papíru, které poté nůžkami můžete rozstříhat.
Příprava: představte a vysvětlete novou slovní zásobu, která se v příslovích objevuje.

Aktivity:

  1. Žáci mohou pracovat ve dvojicích či ve skupinkách, kdy každý má jednu část přísloví, a společně se snaží přísloví správně seskládat. Výsledky můžete zkontrolovat tak, že necháte vždy jednoho žáka ze dvojice či skupinky nahlas přečíst první část a žáci z ostatních dvojic či skupinek ji dokončí. Mohou tak sbírat body a učitel zároveň výsledky zkontroluje.
  2. Jednu sadu přísloví poté můžete zamíchat, nechat každého žáka vytáhnout si jednu část a najít k sobě správný protějšek s druhou částí přísloví. Touto aktivitou můžete také žáky rozpohybovat tím, že aktivitu budou provádět ve stoje.
  3. Další možností je, že si žáci ve skupinkách zvolí jedno přísloví a vytvoří krátkou scénku, která bude odrážet jeho význam.
  4. Protože žáci rádi zapojují vlastní kreativitu, můžete je opět ve dvojicích či skupinkách nechat vytvářet co nejoriginálnější kombinace částí daných přísloví či si k daným částem dotvářet části vlastní, případně vytvářet zcela originální vlastní přísloví

Aktivit, v nichž můžete využít přísloví při výuce angličtiny je spousta, stejně tak jako přísloví samotných. Doufáme, že jsme Vám tímto krátkým článkem poskytli užitečné tipy, které využijete ve Vašich hodinách angličtiny. 

Autor: Mgr. Šárka Miková

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson