Archiv roku 2022

Conference

Místo: Biskupské gymnázium, Barvičova 85, Brno-Střed
Téma: The P.A.R.K. Conference Autumn 2022
Pro: All teachers
Typ akce: Konference
Datum: 05.11.2022
Čas: 8:30

Společnost Pearson Ventures Books si Vás dovolují pozvat na v pořadí již 28. konferenci pro učitele anglického jazyka pod názvem The P.A.R.K. Conference Autumn 2022. Konference se bude konat 5. listopadu v prostorách Biskupského gymnázia v Brně, Barvičova 85, Brno-Střed.

logoPARK.png

V rámci konference jsme pro Vás přichystali 3 semináře. Dva z nich si pro Vás připravil zahraniční lektor Hugh Dellar a jeden naše metodičky Vlasta a Katka. Zároveň se můžete těšit na náš stánek, kde si budete moci prohlédnout novinky z vydavatelství Pearson.

 

Upozornění:

Nezapomeňte, že kromě registrace na samotnou konferenci se také musíte registrovat na jednotlivé semináře (kromě Opening plenary). Proto s registrací neváhejte, ať si zajistíte své místo, než se seminář zaplní! 

 

Anotace seminářů: 

green line

Motivating students: a 10-step guide

Opening plenary (no need to register)

(Hugh Dellar, Teacher trainer)

For many students, learning English is an obligation, a chore or a downright pain! Motivating the after-school / after-work learner is one of the toughest challenges we face. In this talk, I will propose ten steps towards meeting this challenge - and transforming our classes.


 

SPACE IS THE PLACE: Making magic in the EFL classroom

Registrace

(Hugh Dellar, Teacher trainer)

The real joy of teaching lies in the unexpected turns that lessons suddenly take, the stories, jokes and banter that suddenly burst forth from our students. Learning how to create the space in which this kind of magic can occur takes time and requires a keen focus on language. In this talk, I’ll be unpicking the process.


 

Pearson English Connect: Game-changing platform for teaching and learning

Registrace

(Vlasta Dohnalová, Kateřina Myšáková, Ventures Books)

The best learning outcomes happen when the learning is interactive and the students are involved in it. We will present new digital tools to support all teaching and learning scenarios: in-class, remote and hybrid. Take your smartphone or tablet with you for an even better experience!Přednášející:
Kateřina Myšáková

Kateřina Myšáková

Metodik/odborný konzultant pro AJ
Zobrazit profil přednášejícího
Vlasta Dohnalová

Vlasta Dohnalová

Metodik/odborný konzultant pro AJ
Zobrazit profil přednášejícího


Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson