Tipy pro studenty

Bojujete se zapamatováním nové slovní zásoby nebo vám slovíčka vypadávají z dlouhodobé paměti? Pro snazší zapamatování se nová slovíčka učte vždy v kontextu.

 

Fixujte si je ve frázích či krátkých větách a tvořte si asociace. Vezměme si jako příklad frázová slovesa, tedy víceslovná spojení, která se chovají jako jeden celek. Místo toho, abyste si například pamatovali frázové sloveso „to come up with“, zapamatujte si ho jako součást fráze „to come up with an idea“.

Zkuste si doplnit frázová slovesa níže. Jakmile si ujasníte jejich významy, napište si vedle každého frázového slovesa jednoduchou vzorovou frázi nebo větu.

 

word store 6c

(Správné odpovědi: 1) come up with sth, 2) put sb off sth, 3) put up with sth/sb, 4) take sb on, 5) turn up)

 

Pokud si nevíte rady, zeptejte se kamaráda, vyučujícího nebo hledejte na internetu. Zmíněná frázová slovesa si můžete procvičit také v následujících větách o vysněném povolání:

 

speakingdreaming

 

(Správné odpovědi: 1) turn up, 2) takes on, 3) put up with, 4) come up, 5) puts me off)

 

Místo nárazového učení dlouho do noci se raději zkuste věnovat slovní zásobě 5 minut každý den – vždy se naučte pár nových slovíček, vracejte se zpět k těm předchozím a opakujte si. Poté se snažte tato slovíčka co nejvíce aktivně zapojovat v konverzaci, používejte je v reálných situacích, nebo si jen tak pro sebe povídejte. :-)

 

vaše metodička

Mgr. Vlasta Dohnalová

Metodik/odborný konzultant pro AJ

vlasta

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson