V těchto dnech probíhá aktualizace webových stránek. Omluvte, prosím, zhoršenou dostupnost v některých hodinách.

Tipy do výuky

Děti od tří do pěti let mají relativně krátkou dobu pozornosti, je proto důležité do hodin zahrnout krátké aktivity, které procvičují stejný jazyk různými způsoby, v ideálním případě zapojením různých dovedností a smyslů. V únorovém teaching tipu nastíníme jednoduchou strategii, která Vám může pomoci s organizací hodiny, a dětem tak poskytne přátelské a přívětivé prostředí k výuce angličtiny.

 

Circle Time

mickey1Při vstupu do třídy pozdravte každé dítě jménem a začátek hodiny udělejte v kruhu. Díky tomu si děti sednou k sobě, lépe se poznají a budou se cítit jako součást skupiny.

Naším cílovým jazykem pro každou lekci může být jedna nebo dvě krátké fráze, případně několik nových slov. Použijte maňáska (například Mickeyho), který vám pomůže představit cílový jazyk dne. Udělejte si z něj součást rutiny tím, že jej budete držet na určitém místě, děti se pak na něj budou těšit a mohou vyvolat jeho jméno. Současně s maňáskem můžete použít flashcards či story cards pro zopakování slovíček a pro představení nové slovní zásoby. Mickey může studenty požádat, aby opakovali sborově, jakmile si budou v angličtině jistější, budou chtít mluvit i jednotlivě.

 

tip

snow whiteJe důležité začít tak, jak máte v úmyslu pokračovat, a sice tím, že budete s dětmi od prvního dne mluvit anglicky. Žáci nebudou rozumět skutečným slovům, ale vaše činy a váš postoj jim budou v mnohém napovídat. Angličtinu můžete použít pro všechny vaše pozdravy, pochvaly, pokyny a vysvětlení, díky kterým si děti začnou zvykat na rytmy a zvuky jazyka.

Některé děti ‚okolní‘ jazyk pochytí a budou ho reprodukovat, je ale důležité nezapomínat na cíl hodiny, kterým je např. jedna fráze. To je to, co chcete, aby děti věděly, když opustí třídu.

 

Zpívejme a hrajme si

jump dance walkPo sezení v kruhu děti zaktivizujeme. Zpěvem, hraním her, mimikou a gestikulací začnou děti postupně prokazovat, že rozumí cílovému jazyku. Anglicky nejen mluvíme, ale také šeptáme, voláme nebo křičíme, i s jazykem jako takovým si tedy můžeme hrát.

Pokud se žáci ponoří do děje hry natolik, že zapomenou mluvit anglicky, plynule pokračujte v používání angličtiny, nakonec ji začnou používat také. Pro ukončení aktivity a získání pozornosti žáků použijte zavedený signál jako je zvonek, chrastítko nebo zvednutí ruky.

 race1

Řízená rovnováha mezi fyzickou aktivitou a odpočinkem se dá docílit i zajímavými písněmi, které můžete zakomponovat do své běžné praxe. Pokud žáci například potřebují dobít energii, zazpívejte si s nimi písničku Let's move.

 

 

Book Time

book time

Po fyzické námaze mějte pro děti připravenou aktivitu u stolečku. Dejte jim prostor na prolistování knihy, kterou používáte, k objevení stránek a zajímavých obrázků. Vždy si ponechte čas na to, abyste pomohli každému žákovi najít správnou stránku, na kterou chcete zaměřit jeho pozornost.

Malé děti budou muset rozvíjet své motorické dovednosti a naučit se, jak odlepit a poté znovu nalepit samolepku nebo jak vyloupnout obrázek (press-out projects). Povzbuzujte je, aby se jeden od druhého učili. Můžete s nimi také sledovat videa, vybarvovat, spojovat nebo kroužkovat a nechat je tak opakovat cílovou slovní zásobu.

Načasujte si hodiny tak, aby žáci nemuseli odcházet ve spěchu. Stejně jako jste každé dítě při příchodu pozdravili jménem, rozlučte se s ním jednotlivě i při odchodu.

 

tip

Zatímco díky nastavené rutině se děti cítí pohodlněji a vědí, co mohou od svých hodin angličtiny očekávat, je také důležité mít v zásobě spontánní aktivity v případě, že vaše třída potřebuje změnit tempo nebo směr. Délku jednotlivých částí hodiny – sezení v kruhu, pohybové aktivity a práci s učebnicí – můžete flexibilně upravovat dle rozpoložení dětí.

 

Zmíněné ukázky jsou z nové učebnice pro předškoláky My Disney Stars and Friends (více informací ZDE), která kromě učení angličtiny zábavnou formou skrz známé Disney postavičky také nabádá k dodržování dané struktury hodiny.

 

Učíte-li děti předškolního věku, nenechte si ujít prezentaci tohoto titulu, která proběhne 3. 3. 2022.

 

Spoustu radosti a zábavy při učení přeje

 Vaše metodička

Mgr. Vlasta Dohnalová

Metodik/odborný konzultant pro AJ

vlasta

 

 

Tento tip do výuky byl volně inspirován články z Pearson Blog zde.

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson