V těchto dnech probíhá aktualizace webových stránek. Omluvte, prosím, zhoršenou dostupnost v některých hodinách.

Tipy do výuky

Už jste si se svými studenty dali novoroční předsevzetí? Pamatujete si předsevzetí z minulého roku? Dodrželi jste je? Pokud ne, nejste výjimka. Výzkum v USA ukázal, že až 80% předsevzetí nevydrží do února.

Nevzdávejte to ale a zkuste si i letos se svými studenty stanovit předsevzetí nebo cíl. Pokud to bude SMART goal, je velká šance, že se ho studentům podaří splnit. Také je tím naučíte velmi užitečnou dovednost, kterou jistě v budoucnu využijí.

Na začátku hodiny vyzvěte studenty, aby si každý z nich stanovil jeden cíl/předsevzetí pro následující měsíce. Nedávejte jim ale žádná omezení nebo instrukce. Potom proberte nejčastější novoroční předsevzetí a důvody, proč lidé většinu z nich nedodrží.

 

Nyní můžete představit co SMART goals jsou:

 

s= specificgoal target1

m= measurable

a= achievable

r= relevant

t= time-bound

 

Jedna z možností, jak SMART goals studentům blíže přiblížit je tato:

Studenti mají své cíle/předsevzetí ze začátku hodiny. Všichni si stoupnou, a zatímco budete podrobněji procházet jednotlivá písmena, studenti zváží, jestli jejich cíl/předsevzetí přesně splňuje podmínky SMART goals. Pokud ne, musí si sednout.

running-boy1

Specific

Je cíl studentů opravdu jasný a konkrétní? Jako příklad můžete uvést běhání. Pokud cíl zní „Chci být lepší běžec“, je to velmi neurčité, ale cíl „Chci zaběhnout 5 km za určitý čas“ je konkrétní a specifický. Pokud některý student nemá konkrétní cíl, musí si sednout.

Measurable

Cíl musí být měřitelný. Studenti musí být schopni vyhodnotit, kdy cíle dosáhli. Pokud tedy vezmeme cíl z předchozího odstavce – „Chci zaběhnout 5 km za 30 minut“, je to v pořádku. Ale například cíl „Chci běhat rychleji“ je velmi obecný a tedy obtížněji splnitelný. Studenti, jejichž cíle nejsou měřitelné si musí sednout.

Achievable

Splnitelný cíl je takový, který jde splnit, protože na to máme čas a schopnosti. Pokud si student, který s běháním ani nezačal napíše „Chci být profesionální atlet“, není to SMART goal, ale spíše sen. Tento student totiž nemá schopnosti ani dovednosti, aby mohl profesionální atlet být. Pokud studenti nemají splnitelný cíl, musí si sednout.

Time-bound

Poslední kritérium, které musí cíl splňovat je, že musí být časově omezený. Do kdy cíl splním? Do konce školního roku? Za 6 měsíců?

 

Ještě máte studenty, kteří stále stojí? :-)

 

Tak co myslíte? Zkusíte si se studenty stanovit cíle nebo předsevzetí pro tento rok? Pokud by Vás zajímal i jiný způsob, jak studentům představit SMART goals, můžete využít tyto pracovní listy z učebnice Focus 2nd edition: Ke stažení ZDE.

Stanovení SMART goals je součástí programu Life Skills, který rozvíjí dovednosti důležité pro život a budoucí kariéru, a který je součástí učebnic pro střední školy - Focus 2nd edition a High Note

 

 

focus2nd-cover hn2 cover
Více informací zde Více informací zde

 

 

Přeji Vám v tomto roce hlavně zdraví, spoustu energie a sil pro nové výzvy, přeji Vám co nejvíce splněných cílů a předsevzetí a co nejvíce „smart“ studentů.

 

Vaše metodička

Mgr. Zuzana Pohlová

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

zuzka

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson