Tipy do výuky

Ovládání frázových sloves výrazně zlepšuje schopnost porozumět rodilým mluvčím angličtiny a zároveň úroveň komunikace s nimi. Většina studentů angličtiny má problém se zapamatováním frázových sloves. Jedna malá předložka, která je součástí frázového slovesa, totiž může úplně změnit význam samotného slovesa. V červnovém tipu do výuky vám představíme pár „tajemství“, které mohou být užitečné pro motivaci studentů při jejich učení.

 

 common-phrasal-verbsSeskupujte je podle předložky, ne podle slovesa

Předložky mají svůj význam. Když jejich význam studenti pochopí, učení frázových sloves pro ně bude o něco jednodušší. Podívejme se například na frázová slovesa s předložkou out. Předložku out používáme, když chceme vyjádřit, že něco už není. “They sold out of bread.” or “They’re out of bread.” Out může též znamenat, že něco přestalo existovat, fungovat, skončilo anebo zmizelo. “If you don’t add wood, the fire will go out.” There was a storm last night, and the power went out in the whole city.”

 

Seskupujte je podle tématu

Když je uspořádáte podle tématu, studenti je procvičují v každodenních životních situacích, a nejen jako slova/výrazy samostatně, což jim pomáhá rychleji si je zapamatovat a umět je správně používat v konverzaci. Můžete například vytvořit seznam frázových sloves na vyjádření emocí, popis přátel anebo na vyprávění o rodině a vztazích.

 (Příklad: Učebnica High Note 2 – Téma: Procrastination)

find-phrasal-verbs

 

Učte je v kontextu

Učení frázových sloves v kontextu znamená nejen čtení textu, článku, ale i sledování videí, poslouchání audio nahrávek nebo skladeb. Autentický obsah je dobrým příkladem, jak používat frázová slovesa v reálném životě.

 (Příklad: Učebnica High Note 3 Téma: Study, work and jobs)

phrasal-verbs-box

 

 

 Použijte je v příběhu

Dalším efektivním způsobem, jak se učit a procvičovat frázová slovesa je pomocí příběhu. Spojení frázových sloves se zkušenostmi může též pomáhat studentům k jejich rychlejšímu osvojení. Krátká ukázka na procvičení frázových sloves pro popis přátel.

Yesterday, I ran into Mathilde, an old friend from school. We grew apart but I remember nothing could come between us. We have never let each other down. She has always stuck up for me. I heard from Michel she is still single. Maybe I should try to fix her up with my brother.“

 

Neexistuje žádná magická metoda na učení frázových sloves. Chce to hlavně čas, trpělivost a pravidelné procvičování.

Učebnice HIGH NOTE pro středoškoláky je „malým slovníkem“ frázových sloves pomocí kterého si studenti osvojují frázová slovesa tak, aby se jejich komunikační dovednosti staly přirozenějšími a aby věděli správně a bez problémů reagovat v každé životní situaci. Více informací k učebnici najdete na stránce ZDE.

 

summer-timeProtože je červnový tip do výuky poslední v tomto školním roce, přeji Vám jménem našeho týmu Venturesbooks příjemný oddych a mnoho radostných zážitků.

 Vaše metodička

Judita Tóthová

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

Judita foto

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson