Tipy do výuky

Zástupci generace Z vyrostli oproti mileniálům již s mobilním telefonem v ruce. Žijí rychle. Jejich tempo absorbování nových informací je „vražedné“. Abyste udrželi jejich pozornost, je třeba mluvit jasně a k věci. Digitální gramotnost jim poskytuje nekonečné možnosti vzdělávání se, zároveň ale příležitosti k prokrastinaci a přílišnému trávení času na sociálních sítích. Jak si k současným žákům najít cestu?

1. Dejte zelenou videím

Audiovizuální materiály jsou prominentním nástrojem ve vzdělávání generace Z, nadpoloviční většina uvádí, že video je jejich preferovanou metodou učení. YouTube se ve velké míře podílí na jejich vzdělávání a osobním rozvoji, videa totiž poskytují potřebnou flexibilitu a personalizaci pro individualizaci potřeb žáků.

TT unor image

Filmové upoutávky (trailery) mohou být ve výuce velmi motivující, jelikož jsou často krátké a poutavé. Po jejich zhlédnutí můžete diskutovat o tom, co se v traileru dělo, porovnávat upoutávky mezi sebou a rozhodovat se, který film by žáci nejraději sledovali.

TIP! Jako rozšíření by mohli studenti vymyslet konec filmu a zahrát ho. Tato aktivita by následně mohla vést k psaní filmových recenzí. Další možností je například spoluvytváření vlastních videí/trailerů na fiktivní filmy. Nechejte žáky také občas s co nejvěrnější výslovností a intonací opakovat, co uslyší. Sledujte mimiku, řeč těla a používaná gesta. Někdy se to může zdát přehnané, ale žáci si tak danou frázi lépe zafixují.

Mimo trailery existuje spousta seriálů využitelných ve výuce. Krátké epizody, které se snadno sledují a působí přirozeně, jsou perfektní k procvičení každodenní angličtiny. V případě obsazení herců z vícero koutů světa se zároveň seznámíte s různými přízvuky.

Pokud žáci budou potřebovat podporu, zkuste nejprve sledování epizody v češtině, kde se s postavami seznámíte, postupně můžete přejít na sledování epizody v angličtině s anglickými titulky, až nakonec budete schopni sledovat epizody v angličtině bez jakýchkoli titulků. 😊

TT unor images 1

Digitální platforma Pearson English Connect nabízí nejen možnost zapnutí titulků, nýbrž také celého scriptu běžícího souběžně s videem pro ještě větší podporu.

TT unor image 2

TIP! Snažte se neustále nezastavovat a cvičte také ‚naslouchání podstatě‘ (listening for gist). Znamená to poslouchat, abyste získali obecnou představu o tom, co se říká, aniž byste museli rozumět každému slovu. Povzbuďte žáky, aby si zapisovali nová slovíčka, která si chtějí později vyhledat.

 

2. Podporujte spolupráci

Pro generaci Z je paradoxně typický pocit samoty, kdy navzdory nekonečné online komunikaci může lidem v reálném životě chybět osobní kontakt. Podporujte skupinovou práci, tvorbu projektů a diskuse na relevantní témata, dejte žákům možnost účastnit se soutěží a zahraničních projektů. Přípravy na ně mohou výuku i žáky značně obohatit.

Spolupráce je spolu s komunikací, kritickým myšlením, schopností efektivně řešit problémy, či sociální odpovědností jednou z hlavních budoucích dovedností, které je třeba rozvíjet. Zdůrazněte žákům, že základem kooperace je rozdělit si práci podle silných stránek každého ze spolužáků, tak si každý může v daném projektu najít to své.

TT unor image 3     TT unor image 4

 

3. Naslouchejte

Pro tuto generaci, která se snaží zapojit, sdílet znalosti, spoluvytvářet a učit se od ostatních online i offline, je důležité učení praxí. Je třeba mít jasně stanovený cíl hodiny, aby žáci věděli, co se bude probírat a proč. Zeptejte se jich, jaká témata je zajímají, abyste je mohli adekvátně využít v hodině. Čím více dokážeme žáky přimět, aby vyjádřili své vlastní myšlenky, emoce a přesvědčení, tím relevantnější pro ně učení bude. Pokud Vaše učebnice obsahuje něco, co se tematicky míjí s Vašimi žáky, nebojte se to vynechat.

Jednou z možných aktivit je například analýza textových zpráv, se kterými se potýkáme dennodenně. Spekulujte, diskutujte, personalizujte. Jak se pisatelé nejspíš cítí? Odrazit se můžete například od následujícího cvičení.

 

TT unor image 5          TT unor image 6

 

Usnadnit si výuku můžete i díky dobře zpracovaným a aktuálním materiálům. Zmíněné ukázky jsou převzaty z nové učebnicové řady Wider World 2nd Edition, která mimo jiné obsahuje integrovaný program pro rozvoj budoucích dovedností Set for Life. Máte-li chuť dozvědět se o generaci Z více, nenechte si ujít metodický webinář Radky Malé, který proběhne na začátku března.

Na závěr bych dodala, že ačkoliv je internet bezednou studnicí vzdělávacího materiálu, generace Z stále potřebuje pedagogy, kteří budou jejich vzory a inspirací, povedou je ke vzájemné spolupráci a solidaritě, budou podněcovat kreativitu a kritické myšlení. Nezapomínejme také, že navzdory výše zmíněným obecným charakteristikám je třeba přistupovat k žákům co nejindividuálněji.

 

Zábavné hodiny s digitální generací přeje

Vaše metodička

Mgr. Vlasta Dohnalová

Metodik/odborný konzultant pro AJ

vlasta

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson