Tipy do výuky

  „Kdo čte, ten myslí, kdo myslí, ten uvažuje.“

(Victor Hugo)

Schopnost číst neznamená jen umět přečíst slova, ale také porozumět jejich významu, umět je analyzovat, hledat otázky a odpovědi a přemýšlet o tom, co jsme přečetli. Porozumění je cílem čtení. V prosincovém tipu do výuky najdete několik myšlenek k procvičování čtení s porozuměním.

 

1. myšlenka

Můžete ji používat před čtením pro aktivaci už získaných vědomostí studentů a na vzbuzení zájmu o nové téma či knihu. Před čtením si studenti poslechnou či přečtou několik (4-6) klíčových myšlenek prezentovaných v textu/knize – pravdivých i nepravdivých. Jejich úkolem je vyjádřit svůj názor – souhlas nebo nesouhlas. Studenti se rozhodují na základě osvojených vědomostí a předchozích zkušeností. Po přečtení textu/knihy si mohou svoje myšlenky porovnat s myšlenkou autora. Při této aktivitě dejte studentům také příležitost k diskuzi a vždy se ptejte „proč“.

1 myslenka
 • Pracovní list k 1. myšlence najdete ZDE

 

 tip

Zjednodušená četba vydavatelství Pearson může být nápomocná při procvičování popsané aktivity, např.:

 THE CLIMB (Pre-Intermediate level)

"A mysterious stranger has come to the island where Costas lives. Why is the man there, and why is he looking at Eagle’s Rock? Costas wants to be the first person to climb the dangerous rock. But will the stranger climb it first?“ 

 • Knihu je možné zakoupit na našem e-shopu ZDE
 • Zdroje pro učitele a sample audio nahrávku k čítance najdete na stránce ZDE

 

WORLD FOLKTALES (Intermediate level)

"Nine stories will take the reader on an exciting journey to distant cultures and times. The collection includes folktales from South America, Africa, India, China, and Europe."

 • Knihu je možné zakoupit na našem e-shopu ZDE
 • Nahrávka k příběhům a Teacher´s Notes jsou k dispozici na stránce ZDE

 

2. myšlenka

Slouží k obeznámení studentů s klíčovou slovní zásobou v textu či knize.

Vyberte si z textu/knihy 10-15 důležitých slov. Studenti třídí slova do smysluplných skupin individuálně, v malých skupinách nebo jako třída. Skupiny slov nebo jejich kategorie můžete dopředu definovat, nebo to můžou udělat sami studenti. Studenti poté diskutují o tom, proč zařadili jednotlivá slova do určitých skupin. Pokud mají studenti problém s pochopením významu klíčových slov, použijte obrázky nebo slovo popište. Při skupinové práci nechte studenty uhodnout význam slov. Klíčová slova mohou sloužit i k vytvoření příběhu před čtením, stejně jako po přečtení textu. Šikovnější studenti určitě přidají i vlastní postřehy.  :-)

2 myslenka

 

 tip

Druhou myšlenku můžete vyzkoušet také pomocí čítanek:

 A WORLD OF HOMES (pro mladší teenagery)

“There are old homes, new homes, and mobile homes. „Green“ homes, intelligent homes, and strange homes too! There´s a home made from bottles. A treehouse made from glass. Palaces for kings and queens. And people living in rocks! So, what is a home, and what are homes made of?

 • Knihu je možné zakoupit na našem e-shopu ZDE
 • Pomocné materiály k čítance jsou dostupné na stránce ZDE

 

THE PRISONER OF ZENDA (pro starší teenagery)

“Rudolf Rassendyll, a daring young Englishman looking for adventure, arrives in Ruritania for the new king’s coronation. The two men meet by chance the day before and are shocked to find that they look exactly the same! A trick leaves Rudolf in the king’s place while the king becomes the Prisoner of Zenda.“ 

 • Knihu je možné zakoupit na našem e-shopu ZDE
 • Lesson plans a worksheets jsou na stránce ZDE

 

3. myšlenka

 

Dobří čtenáři si při čtení textu/knihy vytvářejí mentální obrazy na základě už získaných znalostí a zkušeností a spojují si je s myšlenkami autora. Vytváření mentálních obrazů zlepšuje porozumění, protože je čtenář do čtení aktivně zapojený.

Jak používat vizuální obrazy na hodinách čtení s porozuměním? Můžete postupovat podle těchto jednoduchých kroků:

3 myslenka

 

 • Vyberte si vhodný text/úryvek z knihy – nejlépe s popisem
 • Po přečtení vybraného textu poproste studenty, aby se podělili o obrázek, který si v mysli vytvořili, a pohovořili o tom, která slova z knihy jim pomohla „nakreslit“ jejich mentální obraz, který se může týkat prostředí, postav nebo událostí.
 • Pokračujte ve čtení dalšího úryvku a sdílení mentálních obrazů, ale také toho, co studenti slyší a cítí.

Mentální obrazy studentů jsou různé v závislosti na jejich zkušenostech. Tyto rozdíly je důležité pochopit a respektovat.

 • Další nápady, které můžete se studenty vyzkoušet, naleznete ZDE.

  

 

Vydavatelství Pearson nabízí širokou nabídku čítanek zjednodušené četby (Pearson English Readers), které můžete využít na procvičování čtení s porozuměním.

Nyní je můžete koupit s dodatečnou slevou 10 % při využití kódu VANOCE2021 na stránce ZDE.

Akce trvá do 31.12.2021.

green-line

 

Pearson English Readers nabízíme také v digitálním formátu. Jsou dostupné přes Pearson English Portal (PEP). Používání elektronických čítanek je velmi jednoduché a poskytuje následující možnosti: poslechnout si knihu v audio formátu, vkládat do ní poznámky, zvýrazňovat slova. Pro učitele znamená eBook čítanka také možnost prezentace obsahu pomocí panelu nástrojů. V případě zájmu o elektronické čítanky nás kontaktujete na mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Věřím, že Vám Teaching Tipy v roce 2021 pomohly připravit pro studenty efektivní a zajímavé hodiny, a že pro Vás budou ve Vaší práci inspirující a přínosné i nadále v novém roce 2022. :-)

Jménem našeho metodického týmu Vám přeji pokojné prožití svátků, pevné zdraví, hodně radosti a oddychu.

 

Vaše metodička

Judita Tóthová

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

Judita foto

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson