Tipy do výuky

Vánoční čas je znovu za dveřmi a kdy jindy se s dětmi vrhnout do čtení napínavých příběhů v angličtině, než právě teď?

Čtení s dětmi může být zábavné a interaktivní, zejména pokud do něj zahrneme různé kreativní aktivity, které podporují jejich porozumění a tvůrčí myšlení. V adventním tipu do výuky přinášíme několik zajímavých aktivit, které můžete využít při čtení zjednodušené četbyangličtině.

 

Vizuální mapa

Po dočtení textu můžete s žáky vytvořit vizuální mapu knihy. Žáci si mohou vybrat klíčové události, postavy nebo místa z příběhu a vizualizovat je prostřednictvím obrázků a popisků. Tato aktivita pomáhá nejen utvářet obrazovou paměť, ale také podporuje diskusi o souvislostech mezi jednotlivými částmi příběhu. Dalším krokem může být třeba vytvoření obrázkového slovníčku, který také velmi napomáhá upevnění slovní zásoby.

Kreativita pri cteni pribehu 1

 

Alternativní konec

Před čtením poslední kapitoly nebo stránky se se žáky zastavte a nechte je vytvořit svůj vlastní konec příběhu. Pokud příběh neznají, vymyslete spolu několik možných situací, jak by mohl vyústit. Pokud už někteří z nich ví, jak příběh dopadne, ať to neprozrazují ostatním spolužákům a raději zkusí také vymyslet nějakou alternativu.

Tímto způsobem se rozvíjí kreativita a schopnost vyjadřovat svůj názor. Navíc se mohou žáci vcítit do role spisovatele a na chvíli se tak stát tvůrci vlastního příběhu.

 

Vytvořte ilustrace nebo komiks

Po dočtení příběhu můžete se žáky vytvořit doprovodné ilustrace nebo rovnou příběh proměnit do formy komiksu. Kreslení a popisování jednotlivých scén vede ke sdílení různých interpretací a porozumění různých perspektiv mezi žáky.

Kreativita pri cteni pribehu 2

 

Dopis postavě

Na závěr mohou žáci napsat dopis jedné z postav. Rozvine se tak u nich porozumění k postavám a událostem v příběhu a zároveň se procvičí v psaní. Žáci mohou v dopise vyjadřovat své pocity z příběhu a třeba se zeptat na otázky, které podle nich nebyly v příběhu zodpovězeny.

Výběrem populárního a atraktivního příběhu můžete u žáků podpořit chuť do čtení, ale také jim dát možnost projevit svou tvůrčí stránku a angažovat se v četbě způsobem, který je pro ně motivující a inspirující.

A že si nevíte rady s výběrem vhodného textu? Podívejte se na široký výběr zjednodušené četby od vydavatelství Pearson, který v sobě zahrnuje i populární příběhy od tvůrců Disney a Marvel!

 

Přeji Vám pohodový adventní čas 

 

Vaše metodička

Mgr. Kateřina Myšáková

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

bara-kruh

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson