Tipy do výuky

Jak si udržet a případně zlepšit angličtinu během prázdnin?

Znalosti studentů nabyté v průběhu školního roku většinou o prázdninách citelně oslabí. Plnění domácích úkolů, práce na projektech a opakování v měsících červenec a srpen je pouhým přáním nás, učitelů. Studenti o ničem takovém nechtějí ani slyšet. Jejich plán je zahodit školní tašky do kouta, užívat si volno a v hlavě mít prázdno. My, učitelé angličtiny, jim můžeme dát pouhá doporučení, co dělat, aby o získané znalosti nepřišli, a možná ještě lépe, aby si znalosti vylepšili. Jistě mi dáte za pravdu, že nejdůležitější je vyhledávat aktivní kontakt s angličtinou – sledovat filmy, seriály a videa v anglickém originále, poslouchat písničky, číst, případně hrát stolní či počítačové hry v angličtině. Před létem bychom Vám rádi poskytli několik typů, jak zapojit angličtinu hravou formou do prázdninové idylky studentů.

S knížkou na pláž i na louku

Poutavé opakování a rozšiřování slovní zásoby poskytne studentům četba anglických knížek v originále nebo ve zjednodušené formě podle jejich znalostní úrovně. Studenti můžou ležet na dece, užívat si letních radovánek a nepřímo se učit prostřednictvím čtení. Zjednodušená četba navíc nabízí kombinaci četby a poslechu. Vedle rozvoje čtenářských dovedností si studenti procvičí poslechové dovednosti a zdokonalí se i ve výslovnosti jednotlivých slov, jejich intonaci, naposlouchají melodie vět a přízvuk.

Nechte je hrát si anglicky

Gramatika nemusí představovat nutné zlo a nekonečný dril. Zábavnou formou ji prezentují online hry, kvízy a stolní hry vytvořené speciálně pro sekci ELT (English Language Teaching). Hry najdou své využití na letních táborech, na rodinných dovolených nebo během cestování na vlastní pěst. Například pexeso je možné využít pro opakování nepravidelných sloves, např. pro opakování infinitivů a minulých časů, eventuálně se dají vytvořit i série tří karet z infinitivů, minulých časů a příčestí minulých. K učení nových slovíček netradičním způsobem, ale také k procvičování mluveného projevu a komunikačních dovedností může dobře posloužit část hry „Kufr“, známé z televizní zábavy. K popisu slov či slovních spojení lze též přidat kreslení a pantomimu na způsob známé hry Activity. Slovní zásobu a představivost si studenti procvičí hraním anglického scrable. Tato hra jim zároveň umožní porovnání české a anglické abecedy a skladby slov. Po skončení hry můžou hráči vytvářet věty nebo příběhy ze slov a získat tím body na víc, procvičí tím slovosled ve větě. Studenti s vyšší znalostní úrovní mohou navíc věty převádět do různých slovesných časů.

Takže, milí kolegové, zadejte úkoly na prázdniny – řekněte studentům, aby četli a hráli hry, a Vy si hoďte nohy na stůl, případně obujte pohorky, zkrátka užijte si prázdniny dle Vašich představ.

 

Mgr. Danka Sekerková

Metodik / odborný konzultant pro AJ

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson