Tipy do výuky

Generace studentů narozených od poloviny 90. let 20. století, také nazývaná jak Generece Z, vyrostla společně s internetem a sociálními sítěmi, jako je Facebook nebo Twitter. Svět, ve kterém by nebyli neustále online, je pro ně téměř nepředstavitelný. Díky této skutečnosti můžete připravit vyučovací hodinu, která nebude mít žádné hranice a bude branou do světa videí, her, faktů i kreativity a fantazie. Studenti s sebou každý den do třídy nosí v kapsách něco, co vám v tom pomůže.

Uhodli jste, je to mobilní telefon. Pravidla pro použití mobilních telefonů ve škole bývají většinou stanovena ve školním řádu. Můžete se však se studenty domluvit a místo stálého zákazu používání mobilních telefonů v hodinách zkusit využít technických dovedností vašich studentů ve svůj prospěch. Můžete tím překonat technologickou mezeru mezi studijním plánem a studenty a udržet je tak déle zapojené do výuky.

1) Vyhledávání informací

Vyhledávání informací na internetu je již běžnou součástí životů kantorů i studentů. Znáte možnosti pokročilého vyhledávání, tedy použití operátorů? 

Vložíte-li např. hledaná slova do uvozovek (““), budou výsledné stránky obsahovat všechna uvedená slova v zadaném tvaru i pořadí.

Operátor minus (-) slouží k odfiltrování stránek, které obsahují určitý výraz. Můžete jej použít pouze v kombinaci s jiným hledaným slovem. Znaménko minus se zapisuje bez mezery přímo před zvolené slovo dotazu.

Použijete-li operátor site:, můžete vyhledávat informace na konkrétních internetových stránkách, například všechny zmínky o volbách zveřejněné na serveru www.ihned.cz: volby site:ihned.cz.

Operátory lze kombinovat. Když tedy naopak nechcete, aby se informace o volbách ze serveru www.ihned.cz načetly, zadáte: volby -site:ihned.cz.

2) Popis fotek

Studenti milují focení. Zadejte jim úkol, aby popsali vybrané fotografie v mobilním telefonu. Studenti budou komunikovat přirozeně, procvičovat jazyk a dovednosti potřebné ke komunikaci.

Studenti mohou popisovat fotografie, které vyfotili o víkendu. Mohou být o činnostech, které dělali, o lidech, které potkali, nebo jídle, které uvařili. Fantazii se meze nekladou.

Dejte studentům za úkol fotit texty či nápisy v angličtině, kterých si všimli na ulici, v restauraci nebo v obchodě. Při hodině pak popíšou, kde konkrétní text našli a zda je napsán správně. Tuto aktivitu můžete použít jako rozehřívací cvičení na začátku hodiny.

Studenti, kteří ve volném čase navštíví sportovní akci, museum či výstavu, vyfotí nebo natočí, co viděli, a při hodině angličtiny o tom povypráví celé třídě.

3) Práce v terénu

Znáte to, objeví se první jarní paprsky a vaši studenti vás přesvědčují, že by bylo fajn strávit vyučovací hodinu venku v parku, na trávníku před školou či procházkou po okolí. Vyjděte jim vstříc a zapojte jejich mobilní zařízení.

Jste-li akční, můžete jim připravit hru ve stylu geocachingu, která spočívá v hledání skryté schránky nazývané cache, o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice, a to za použití navigačního systému GPS.

Zapojit do hry můžete i QR kódy. Jejich kapacita je něco kolem 4000 znaků a mohou obsahovat písmena i číslice. Prostřednictvím QR kódů předáte studentům část teorie – slovní zásobu, či gramatiku, můžete je ale také nechat soutěžit, otestovat si je.     

4) Online kvízy/testy

Připravujete rádi pro vaše studenty kvízy? Kahoot je aplikace, která vám pomůže vytvořit kvízy dostupné online, které zpestří výuku jazyka zejména ve skupinách. Aplikace umožňuje využít existujících her a kvízů, ale také vytvořit si vlastní.

5) Mobil jako odpovědní zařízení

Slyšeli jste již o Learning Catalytics? O interaktivním odpovědním nástroji, který zapojí do výuky i ty nejméně aktivní studenty?

Pokládejte studentům otevřené otázky (rozvíjíte tím jejich schopnost kritického myšlení) a zároveň sledujte jejich odpovědi v reálném čase. Zjistíte, jak uvažují, případně čemu nerozumí. Díky těmto informacím můžete ve stejnou chvíli upravit váš výklad, případně využít další způsoby pro předání informací.

I vydavatelé učebnic angličtiny vědí, že mobily již nejsou jen obyčejnými telefonními přístroji, a vyvíjejí aplikace, které jsou zdrojem vědění i zábavy.

Titul Poptropica English od vydavatelství Pearson nabízí mobilní aplikaci k online hře, ve které si žáci personalizují jednotlivé postavičky. Ty je potom provázejí při výuce angličtiny, rozvíjejí jejich fantazii a pomáhají jim naučit se slovíčka zábavnou formou. Aplikace je vhodná pro 1. stupeň základních škol.

Pokud hledáte interaktivní formu procvičování gramatiky, vyzkoušejte aplikaci ke knize MyGrammarLab, kterou využijí jak žáci 2.stupně základních škol, tak i středoškoláci.

PaedDr. Judita Tóthová

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

Judita foto

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson