Tipy do výuky

Dny se začínají krátit, venkovní teploty klesají, ze stromů padá první listí a všichni si již uvědomují, že se po dvou prosluněných měsících plných výletů blíží nevyhnutelný začátek školního roku. Připravili jsme pro Vás tedy několik rad, na co se v průběhu září ve Vaší třídě zaměřit a jak se se studenty (znovu) naladit na stejnou vlnu.

 

  •  Najděte si k sobě cestu sdílením letních zážitků – vy i každý z Vašich studentů jste během léta nasbírali spousty zajímavých zážitků, které je škoda nechat si jen pro sebe.  Zkuste vyhradit alespoň jednu vyučovací hodinu jen na vyprávění zajímavých příhod. Můžete rovněž rozdat kartičky s nápisy typu „můj nejnebezpečnější zážitek / můj nejvtipnější zážitek / nejzajímavější člověk, kterého jsem potkal“ apod., kdy každý odpoví jen na to, na co se ho kartička ptá. Nezapomeňte se do této aktivity zapojit i Vy! 

TIP: K dotvoření správné atmosféry může každý, kdo během léta navštívil cizí země, donést ochutnávku tamních tradičních pokrmů.

  • Udělejte výzkum mezi studenty – pokud byste svou výuku rádi více přizpůsobili potřebám a zájmům studentů, udělejte z nich respondenty svého soukromého hodnotícího výzkumu. V anonymních dotaznících se jich můžete zeptat, co se jim na Vašich hodinách (ne)líbilo v minulém roce, jaká mají nyní očekávání, jaké aktivity a cvičení je (ne)baví nejvíce a zdali mají zájem o více exkurzí, přednášek, o větší zapojení audiovizuální techniky apod. Studenti Vaší snahu jistě ocení, a pokud se Vám podaří hodiny přizpůsobit jejich představám, každá lekce jistě všem přinese více radosti i užitku.
  • Začněte s čistým štítem – zbavte se výzdoby po bývalých studentech a během začátku září vyrobte a vyberte s těmi současnými novou, aktuální, užitečnou, tematickou, vtipnou dekoraci do třídy. Fantazii se meze nekladou, výzdobu by měli vytvářet sami studenti, aby odrážela jejich zájmy a trendy. Výzdoba interiéru má velký vliv na to, jak se v něm cítíme!

TIP: Nástěnka z korku či polystyrenu se dá za pár korun vyrobit raz dva.

  • Nechte si poradit – občas je nutné zamyslet se nad svými zaběhnutými postupy a přinést do výuky něco nového. Začátek nového školního roku je ideálním okamžikem pro jakékoliv změny. Pokud hledáte inspiraci, doporučujeme Vám knihu Essential Teacher Knowledge od Pearson, která je pro každého učitele angličtiny komplexním průvodcem plným nápadů týkajících se výuky a její metodologie, plánování hodin, jednotlivých jazykových skills i práce s nejmladšími žáčky. 
  • Sebehodnocení – stanovte termíny, ve kterých Vaši studenti sami ohodnotí svůj pokrok a limity ve studiu angličtiny. Své poznatky mohou studenti odesílat / odevzdávat přímo Vám, nebo je psát do sdíleného dokumentu na Google, kde je srovnání s ostatními studenty může více motivovat.  
  • Jasná pravidla – zamyslete se hned na začátku školního roku nad požadavky, které na své studenty budete mít a sepište je do přehledného sylabu. Studenti i Vy budete mít přehled o tom, co Vás během celého roku čeká a nikdo se nebude moci vymlouvat, že něco nevěděl.
  • Nenechte si zkazit náladu – ať se od září do června bude dít cokoli, udržte si pozitivní přístup a dobrou náladu! 

 

Jaké jsou Vaše školní „rituály“ v září? Jak se snažíte seznámit s novými studenty a přitáhnout po letních prázdninách jejich pozornost opět na angličtinu? 


obrazek k clanku ETK

ESSENTIAL TEACHER KNOWLEDGE

Veškeré informace, které potřebujete k porozumění pedagogiky používané při výuce angličtiny. Kniha Essential Teacher Knowledge je určena všem učitelům, na věku studentů nezáleží. Jednotlivé části se soustřeďují na základní teorii výuky, praktické rady a nápady k využití v hodinách angličtiny. Kniha je doplněna obsáhlým DVD i dalšímimateriály na internetu.

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson