Tipy do výuky

Začátek posledního měsíce ve škole je jedno z nejnáročnějších období v průběhu školního roku jak pro studenta, tak i pro učitele – opakování učiva, oprava známek, hodnocení práce studentů. Všechny tyto činnosti mohou být velmi únavné.

Opakování je pro šikovnější studenty nuda a pro ty, kteří se na hodiny nepřipravovali systematicky, je zase stresující. Pojďme zajistit, aby bylo opakování pro obě skupiny studentů atraktivní a užitečné zároveň. Kombinace tvořivosti, fantazie a zábavy zvyšuje schopnost studentů vybavit si probrané učivo.

Podívejme se nyní na několik tipů, jak na opakování učiva:

Opakování slovní zásoby

  • Rozdejte studentům papír se slovíčky z lekcí, které chcete opakovat. Studenti musí říci, která slova jsou slovesa, přídavná jména, která mají pozitivní a která negativní význam, která se týkají lidí, která věcí apod. Složitější variantou je vytvořit definici daného slova.
  • Rozdělte studenty do tří nebo čtyř malých skupin a požádejte je, aby napsali co nejvíce slov souvisejících s tématem lekce. Nastavte časový limit a dejte skupinám body za každé správné slovo.
  • Při opakování používejte obrázky, skutečné předměty anebo dokonce zvuky a chutě. Pokud například opakujete téma cestování, přineste mapy a pohlednice. Požádejte studenty, aby pojmenovali předměty a hádali název lekce.
  • Vyberte slova, která budete opakovat, a z nich vytvořte příběh. Příběh napište na papír s tím, že vynecháte slova k zopakování. Studenti následně chybějící slova dopisují.
  • Rozdělte studenty do skupin a dejte jim různé idiomatické výrazy. Studenti kreslí obrázek nebo připraví krátký náčrt zobrazující obrazový význam idiomu. Ostatní skupiny hádají význam idiomu. Můžete dávat body za správné výrazy.

Opakování gramatiky

  • Často potřebujeme opakovat gramatické struktury, které nejsou příliš zábavné, například minulý čas jednoduchý nebo minulý čas nepravidelných sloves. Použijte krabici jako "koš". Dejte studentům míček (malý klasický nebo z papíru) a nechejte je střílet na koš. Před tím, než vystřelí, musí splnit úlohu a tou je vytvořit správnou gramatickou strukturu ve větě. Každý koš je jeden bod.
  • Většina studentů má v oblibě stolní hry. K zopakování gramatického času či struktury můžete navrhnout svou vlastní hru, anebo použít některou z těch, které najdete zde: http://www.bookmall.cz/obchod/hry-a-doplnky
  • Noughts and Crosses (Tic Tac Toe) je další všestranná hra, která může být přizpůsobená různým potřebám. Nejprve musíte vybrat, jakou gramatiku, jaké gramatické struktury chcete se studenty opakovat. Potom napište témata na devět karet, uspořádejte karty lícem dolů na stůl v mřížce 3 x 3. Na tabuli pak nakreslete stejnou mřížku. Týmy postupně vybírají čtverce (do mřížky můžete přidat písmena vodorovně a číslice svisle, aby studenti mohli jednoduše čtverce vybírat). Obraťte kartu a odhalte studentům gramatický čas nebo strukturu. Studenti jednoho týmu musí uvést příklad, aby získali svoje X nebo O (varianta 1) nebo jeden tým položí otázku a druhý tým musí pro získání svého znaku na tuto otázku správně odpovědět (varianta 2). Vyhrává ten tým, který získá tři X nebo O vodorovně, svisle nebo diagonálně jako první.
  • Zosobnění gramatického jevu je též účinné. Studenti tvoří příběh o známé osobě, například o příteli nebo příbuzném, nebo naopak tvoří nějaký zábavný či neskutečný příběh, ve kterém používají gramatiku, kterou s nimi chceme zopakovat.
  • Gramatika může být zábavná, pokud ji předkládáte poutavým způsobem, jako například prostřednictvím online her, video her nebo her, které najdete na Active Teach k učebnicím Pearson (New English Adventure, Maturita Focus aj.).

fun

Opakování stejného tématu / předmětu může být jednotvárné, ale pokud se Vám podaří najít správný způsob, může při výuce jazyka přinést radost a užitek.

Napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., jak učíte gramatiku Vy a jaké triky fungují podle Vás nejlépe.

PaeDr. Judita Tóthová

metodik anglického jazyka

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson