Tipy do výuky

Čtení knih v anglickém jazyce je skvělý způsob, jak obohatit svou slovní zásobu, naučit se gramatiku, rozvíjet a využívat svoje jazykové znalosti.

Když chceme, aby studenti bez problémů rozuměli anglickému jazyku a využívali ho v každodenní komunikaci, naučme je pár užitečných tipů, jak se ve čtení zlepšit.

Vybrali jsme následující tipy:

Oblíbená kniha v českém a anglickém jazyce

Aby studenti rádi četli, kniha pro ně musí být zajímavá. Poraďte jim, aby si vybrali takovou, kterou už předtím četli v českém jazyce. Čtení knihy v anglickém jazyce pro ně tak bude mnohem snazší, protože už znají postavy, obsah a strukturu.

Volba správné úrovněTT pro mysl je cteni 3

Všeobecně se uvádí, že knihu jsme zvolili správně tehdy, pokud jejímu obsahu rozumíme na 70-80 %. Aby studenti věděli, na jaké úrovni jsou, mohou použít tzv. rozřazovací testy, které najdou na našem eshopu specializujícím se na zjednodušenou četbu - https://www.penguin-readers.cz/penguin-readers/1-Informace/32-Rozrazovaci-testy.

Postupné zvyšování úrovní

Poraďte studentům, aby si na začátku zvolili knihu, která bude na úrovni toho, co se již naučili ve škole. Budou na sebe hrdí, že dokázali přečíst celou knihu. Tento pocit je bude motivovat ke čtení další knihy na vyšší úrovni.

Kniha s CD/Audio kniha

TT pro mysl je cteni 2

Ideální je, když studenti začnou s poslechem, výslovností a hlasitým opakováním. Je vhodné poslechnout si při prvním čtení nejprve jednu stranu bez náhledu na text a potom při opakovaném čtení poslouchat a zároveň číst text v anglickém jazyce. Následně studenti čtou text nahlas, aby trénovali výslovnost.

Na stránce https://www.penguin-readers.cz/active-readers najdete Pearson English Active Readers, které jsou vybavené CD již v základní verzi a mohou sloužit jako užitečná pomůcka při práci s textem.

Slovník jen v nouzi

Povězte studentům, aby nehledali každé neznámé slovo ve slovníku, ale aby zkoušeli pochopit jeho význam z kontextu. Během čtení textů mohou studenti najít ovšem i slova, jejichž význam z kontextu nepochopí. Tato slova si pak mohou zapsat do vlastního slovníku, ke kterým doplní jejich výslovnost a význam.

Každodenní čtení a opakování

Studenti by měli každý den věnovat čtení textu v anglickém jazyce minimálně 5 až 10 minut, aby měli s jazykem dostatečný kontakt, a aby se čtení stalo jejich přirozenou aktivitou.

Svoji schopnost čtení v anglickém jazyce si mohou studenti zlepšit i sami v průběhu letních prázdnin, které se blíží.

Jestli se chtějí Vaši studenti zabavit, přečíst si něco pěkného, a přitom být v kontaktu s anglickým jazykem, mohou si vybrat něco z nabídky zjednodušené četby Pearson English Readers na našem eshopu https://www.penguin-readers.cz nebo https://shop.venturesbooks.cz/obchod/zjednodusena-cetba.

TT pro mysl je cteni 1

Přeji Vám, i Vašim studentům krásné léto a nezapomenutelné zážitky ze čtení.

Vaše metodička

PaedDr. Judita Tóthová

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

Judita foto

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson