Tipy do výuky

Začíná třetí týden, kdy jsou školy zavřené, ale studenti a žáci musejí pokračovat ve studiu. Spousta škol zavedla online výuku a učitelé a studenti jsou alespoň takto v kontaktu.

Pokud u Vás na škole online výuku nemáte, určitě studentům posíláte úkoly k vypracování z jejich učebnic nebo internetových stránek. Kde ale neustále nápady a cvičení brát? Chtěli bychom alespoň malým dílem přispět k usnadnění Vaší práce.

Zde je pár tipů, jak studenty zabavit a zároveň procvičit angličtinu:

 • Určitě všichni studenti mají telefon, určete dvojice nebo malé skupinky, které si budou každý druhý den anglicky psát zprávy o tom, co dělají nebo dělali. Na konci týdne můžou napsat zprávu o své činnosti.
 • Vyzvěte studenty, aby se podělili o to, jak pomáhají doma. Můžete jim zadat, co by měli každý týden udělat. První týden je můžete například poprosit, aby si uklidili šuplík ve stole, druhý týden, aby něco lehkého uvařili, třetí týden, aby vymysleli, jak zabavit mladšího sourozence a podobně. Nebo můžete připravit seznam úkolů a studenti si mohou vybrat. Na konci týdne Vám i ostatním studentům dají vědět formou fotky s popiskem, krátkého videa s komentářem nebo krátké zprávy.
 • Tyto týdny můžete využít také k tomu, abyste své studenty lépe poznali. Požádejte je, ať Vám popíší a pošlou fotku jejich zvířete nebo oblíbené hračky nebo něčeho zajímavého, co mají doma.
 • Požádejte studenty, aby svým spolužákům doporučili krátký film nebo knihu. Studenti poté napíší krátký obsah. Nebo jim doporučte video Vy. Na stránce https://en.islcollective.com/video-lessons/search najdete interaktivní videa podle gramatického jevu, který zrovna procvičujete. Součástí videí jsou kontrolní otázky, na které mají studenti odpovídat. Videa jsou vhodná i pro žáky, kteří s angličtinou začínají.
 • Hledáte procvičování gramatiky nebo slovní zásoby? Zkuste stránku, kde určitě najdete, co hledáte. Cvičení si studenti můžou udělat a vyhodnotit, takže uvidí, jak dané téma zvládají. https://www.liveworksheets.com/worksheets/en/English_as_a_Second_Language_(ESL)
 • Nechte studenty vyrobit plakát o tom, co plánují dělat, až skončí karanténa. Ať napíšou 10 věcí, na které se oni i jejich rodiny těší a přidají k tomu obrázky. Věty budou ve tvaru „to be going to“.

TT april 2020 5

V tomto tipu do výuky pro Vás také máme pár cvičení z učebnice Poptropica English, což je řada pro 1. stupeň základních škol, a z učebnice Wider World, která je určena pro studenty od 11 do 16 let.  Tato cvičení můžete poslat svým žákům a studentům.

První stupeň základních škol

 • Poptropica English - Úroveň Starter (1. třída) - zvířata

Zde je video, na které se děti můžou podívat a poté rozhodnout, jestli jsou věty v dalším cvičení pravdivé. Na konci aktivity můžou děti napsat, jaké zvířata mají doma nebo jaké mají rády.

 

ikona video   TT april 2020 6
Video ke stažení Pracovní list ke stažení

 

 • Poptropica English - Úroveň 1 (2.,3.) – rodina, místa v domě

Žáci poslouchají a určují, kde jednotliví členové rodiny zrovna jsou.

ikona video   TT april 2020 6
Poslech ke stažení Pracovní list ke stažení
 • Poptropica English - Úroveň 2 (3.,4. třída) – činnosti a přítomný čas průběhový

Žáci si zopakují názvy sportů a činností, tvorbu otázek v přítomném čase průběhovém. Poté můžou nakreslit obrázek jejich rodiny a napsat co kdo dělá.

ikona video   TT april 2020 6
Poslech ke stažení Pracovní list ke stažení
 • Poptropica English - Úroveň 4 (4.,5. třída) – Quiz time!, frekvenční příslovce

Žáci si mohou udělat kvíz a zjistit, jak moc mají rádi rána. Potom můžou poslouchat, jak na tom je Petr. Zároveň si procvičí použití frekvenčních příslovcí.

ikona video   TT april 2020 6
Poslech ke stažení Pracovní list ke stažení

Druhý stupeň základních škol

 • Wider World, Úroveň 1 (6.,7. třída) – 2. a 3. stupeň přídavných jmen

Studenti napíší věty, kde vždy porovnávají dvě věci, pokud už umí 3. stupeň přídavných jmen, můžou každé přídavné jméno použít i v tomto tvaru a napsat, co je pro ně nej...

TT april 2020 6
Pracovní list ke stažení
 • Wider World, Úroveň 2 (8.,9. třída) – should pro udělování rady

Zde si mohou studenti zopakovat použití should a udělování rad, když se někdo necítí dobře. Nakonec můžou vymyslet svůj rozhovor.

TT april 2020 6
Pracovní list ke stažení
 • Wider World, Úroveň 2 (8.,9. třída) – minulý čas

Studenti doplní rozhovor a zkusí vymyslet konec příběhu. Můžou také napsat, kdy se jim v minulosti stalo něco nepříjemného a jak to dopadlo.

TT april 2020 6
Pracovní list ke stažení

Kdyby studenty zajímalo, jak to s Daisy dopadlo doopravdy, můžou se podívat na toto video.

ikona video
Video ke stažení

Pokud používáte učebnice od nakladatelství Pearson, v učení a procvičování můžete s Vašimi studenty pokračovat pomocí platforem Pearson English Portal a MyEnglishLab, které nabízejí komponenty a extra materiály pro učebnice angličtiny nakladatelství Pearson. K přístupu je potřeba kód, který si spousta z Vás zakoupila. Pro ty z Vás, kteří kódy nemáte,  máme dobrou zprávu, nakladatelství Pearson je nyní poskytuje školám na 60 dní zdarma.

V případě zájmu a pro více informací nás, prosím, kontaktujte:

Zuzana Pohlová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 725 578 551

Přeji Vám i Vašim studentům hodně zábavy při domácím procvičování, ale hlavně hodně zdraví a pevné nervy.

Mgr. Zuzana Pohlová

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

zuzka

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson