Tipy do výuky

V současnosti neviditelný nepřítel přesunul vzdělání z lavic do online prostoru, na který jste si Vy, učitelé, ale i studenti, už pomalu zvykli. :-) Po dvou měsících online výuky jste si vytvořili způsob/systém komunikace se studenty. Navzdory tomu však doufáme, že naše nápady a tipy pro vás budou užitečné.

 

Prezentace a procvičování tématického okruhu

Při dálkové výuce je rozhodující poutavá forma prezentování učiva. Kromě nahrávání výkladu učiva, přípravy powerpointové prezentace nebo prezentování učiva přímo online, můžete využít i video ukázky na daná témata.

V nové sérii oblíbené učebnice Focus 2nd edition najdete videonahrávky z produkce BBC se zajímavým obsahem a s “wow effectem“, které můžete využít na představení dané tématiky.

Ukázka videonahrávky:

 

 

K videonahrávkám jsou k dispozici například pracovní listy s různými typy úloh (before watch, while watch, after watch). Na ukázku se můžete podívat ZDE.

 

Prezentace a procvičování gramatiky

Gramatika prezentovaná prostřednictvím animovaných příběhů je zábavná a pro studenty snadno zapamatovatelná. Animace doprovázené zvukem pomáhají obohatit obsah a ilustrace zjednodušují složité gramatické jevy. A pokud jsou animované gramatické příběhy doplněné výkladem virtuálního učitele, pochopení i komplikovanějších gramatických jevů je jen “ Piece of Cake“. :-)

Ukázka videonahrávky:

 

 

Aktivity na procvičování gramatiky, které se řídí komunikativním přístupem, se vyznačují snahou vytvořit smysluplnou a skutečnou interaktivitu, ukazují studentům, že to, co se učí ve škole, mohou využít i v reálném životě. Použití autentických materiálů typu Vox Pops (Hlas ulice) /VideoVlogs) Vám pomohou vytvořit takovouto atmosféru ve třídě.

Ukázka:

 

Možná ne každý učitel umí takové komunikační aktivity momentálně využít na online hodinách, ale věříme, že již brzy budete mít opět příležitost. :-) Úlohu When was the last time you had a problem with techmology? ve videovlogu, mohou studenti vyřešit i písemně.

 

Kontrola práce studentů

Vzdělávání je proces a je potřeba ho průběžně kontrolovat, vyhodnocovat. Hodnocení práce je pro většinu studentů motivací a pro učitele cennou zpětnou vazbou. Tato část vyučovacího procesu po dobu současné situace je časově náročnější než obvykle, kdy si studenti mohou přímo na hodině kontrolovat úlohy i společně ve dvojicích, nebo ve skupinkách.

MyenglishLab

MyEnglishLab (MEL) je online komponent k novějším vydáním učebnic z vydavatelství Pearson, který je plně integrovaný s výukovými materiály. Obsahuje cvičení, testy, různé online nástroje a výuka je plně pod kontrolou. Obsahuje automatický feedback pro studenty i učitele, průběžné hodnocení a kontrolu pokroku, automatické známkování i možnost vzájemné komunikace. Pokud byste chtěli vědět jak MEL funguje, podívejte se na krátké video a na webovou stránku pro další informace.

 

Učení na dálku nemusí být trápení, právě naopak- využijme příležitost seznámit se s učebními pomůckami, které nám nabízí 21. století, a vytěžme z nich co nejvíce nyní i pro obohacení své praxe do budoucna.

Věřím, že zvládnete učit příjemně a inovativně i mimo školní lavice. :-)

PS: informace o FOCUS 2nd edition najdete na stránce ZDE.

 

Vaše metodička

Judita Tóthová

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

Judita foto

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson