V těchto dnech probíhá aktualizace webových stránek. Omluvte, prosím, zhoršenou dostupnost v některých hodinách.

Tipy do výuky

Vánoce jsou svátky pokoje a pohody. Na školách děti nacvičují vánoční program, ve třídách si zdobí stromečky, připravují dárky pro spolužáky a rodiče. Vánoční atmosféru si učitelé mohou se žáky vychutnat i přímo ve vyučovacích hodinách díky různým aktivitám. Zde je několik tipů, které vás společně zabaví a naladí na vánoční čas.

Vánoční sen

Děti milují pohádky a příběhy. Rády je nejen čtou, ale často si vymýšlejí svoje vlastní. Když podporujeme jejich schopnost hrát si s vlastní fantazií, pomáháme jim zároveň rozvíjet jazykové schopnosti a komunikaci.

Vysni si vlastní příběh

9781408288689 - uzasnakovi

Řekněte žákům, aby se zamysleli nad tím, o čem nejraději sní před Vánocemi. Ať si vzpomenou, co by chtěli zažít, kam by se chtěli o Vánocích podívat, po jakém zvířátku touží nebo co by dělat se svými kamarády nebo spolužáky právě v období Vánoc. Při vytváření vlastního příběhu mohou využívat postavy nebo prostředí z pohádek či příběhů. Před napsáním vymyšleného příběhu si nejdříve zkuste se žáky o jejich představách popovídat. Na další hodině mohou žáci své příběhy přečíst spolužákům. Toto cvičení pomáhá žákům vyjádřit svoje přání a využít fantazii. Žáci si také rozvíjejí schopnost vytvářet zápletky příběhů a dialogy postav.

Nakladatelství Pearson (dříve Longman) nabízí zjednodušenou četbu, která může žákům sloužit jako inspirace. Více informací zde.

 

9781292206318 - strazci galaxieDialog s postavou z pohádky nebo příběhu

Zadejte žákům úkol, aby popřemýšleli nad postavou z pohádky nebo příběhu, která je nejvíce zaujala nebo něčím oslovila. Poté, ať si představí, že si s touto postavou povídají o Vánocích. Dialog si mohou napsat. Navrhněte jim, aby postavě, kterou si vybrali, řekli, jaké mají pocity z předvánočního období, na co se těší a co naopak nemají rádi.  Také mohou vybrané postavě říci, co na ní obdivují a v čem by se jí chtěli podobat.

 

Splněné přání

Úkolem žáků je vymyslet příběh, ve kterém se potkají s nějakou pohádkovou postavou, která jim splní tři vánoční přání. Řekněte jim, aby popsali, kde se potkají, jak postava vypadá a jaké jsou jejich tři přání. Dále ať žáci napíší, jak se jim změní život, když se jim tato tři přání splní.

Vánoční klasika

Vánoční koleda (A Christmas Carol) od Charlese Dickense je geniální novela o lakomém, chladném a necitlivém mrzoutovi Scroogeovi. Hlavní zápletka je o jeho nápravě, ke které dojde poté,co ho na Štědrý večer navštíví tři duchové.Příběh nabízí žákům různé způsoby, jak rozvíjet klíčové dovednosti. Můžete se žáky číst úryvky z knihy, podívat se na filmové zpracování příběhu nebo si poslechnout některé úryvky z díla.

Žákům můžete zadat různé otázky a úkoly jako například:

 • Can you think of the reasons why Scrooge hates Christmas?
 • 9781408278017- christmas carolIf you had the chance to interview Ebenezer Scrooge, what would you say to him?

 • Make a list of words that are used to describe Scrooge in the book. How would you describe him at the end of the book? Compare and contrast.
 • Make a list of all characters in the story. How do they feel about Scrooge?
 • Carry out a role play activity in which different people try to persuade Scrooge to celebrate Christmas and spent time with his friends and family.
 • Write a letter to Mr Scrooge to explain to him that Christmas is a great time of the year.
 • Read the story and pause at different points. Can you imagine what Scrooge might be thinking / feeling at those points? How might those feelings change as the story continues?
 • What does each spirit teach Scrooge? How do they do this?
 • Make a list of words and phrases that are used to describe each ghost.
 • Create some illustrations of each of the spirits that visit Scrooge.
 • This story has been retold in lots of different ways. Could you write a new version of it?
 • Make a storyboard showing the main events of the story.
 • Explore Victorian London. How did people live? What was London like in the 19th century?
 • What are the moral lessons learned in this story?
 • How would a visit from these three ghosts impact you and your life? 

Na stránce https://readers.english.com/products/detail/9781292240145 najdete další úkoly a pracovní listy, které můžete využít na hodinách anglického jazyka.

Pro žáky základních škol zkuste využít video verzi klasického příběhu  “ A Christmas Carol.“

 

Vánoční romantická komedie9781405882262 - love actually

Jestli mají Vaši žáci rádi britský humor a romantiku, určitě je pobaví romantická komedie od Richarda Curtisa Láska nebeská (Love Actually), kterou možná znají také z televize. Romantická komedie odehrávající se převážně v Londýně je mix několika milostných příběhů, které vrcholí právě v období Vánoc. Kniha je vhodná pro teenagery na jazykové úrovni B1. Nápady, jak pracovat s knížkou na hodině angličtiny, najdete na stránce https://readers.english.com/products/detail/9781408294376.

 

Zkuste pohádky, příběhy a zjednodušenou četbu využít na hodinách angličtiny ve spojení s Vánocemi, abyste vytvořili nezapomenutelné chvíle pro vaše žáky.

Přeji pokorné svátky a mnoho radosti a lásky.

PaedDr. Judita Tóthová

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

Judita foto

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson