Tipy do výuky

Proměňte učebnu v hlučnou ulici. Povolte uzdu disciplíně a vyslechněte „hlas lidu“ (vox populi) ve Vaších třídách. Při zmínění termínu Vox populi si možná většina z vás vzpomene na televizní pořad Nikdo není dokonalý, ve kterém odpovídali náhodní chodci na „záludné“ otázky a vznikaly přitom často humorné scénky. Zkuste obdobný pořad improvizovat na hodinách angličtiny pomocí použití kamery nebo mobilního telefonu. Metodicky je tento typ aktivity prospěšný nejenom pro procvičování mluvení a poslechu, ale i pro možnost mluvit s chybami, jelikož nikdo není dokonalý. Dále si studenti procvičí naučenou gramatiku i slovní zásobu zábavnou formou a v reálných situacích. Nechte se inspirovat videem BBC Vox-pops z ulic Londýna, které bylo vytvořené speciálně pro studenty angličtiny a použijte jej jako vzor.

 

Tak jdeme na to:

  1. Rozdělte studenty do tříčlenných skupin.
  2. První úkol každé skupiny spočívá ve vytvoření a sepsání otázek na základě probraného učiva. Napište na tabuli slova a fráze, které by měly otázky obsahovat, například pro minulý prostý čas: last weekend, last summer holiday, yesterday, this morning, two hours ago…nebo pro přídavná jmena vyjadřující pocity: to watch a horror film, to see an accident, to listen to romantic music, to lie on the beach a jiné. Variantou je připravit různé fráze pro každou skupinu.
  3. Monitorujte skupiny a zkontrolujte správnost otázek. Následně se každá skupina promění na filmový štáb: reportér, kameraman a zapisovač.
  4. Aktivita dále pokračuje pro celou třídu a to tak, že se studenti volně pohybují po třídě, povídají si anglicky nebo si čtou. Můžete jim k tomu pustit například i hudbu.
  5. Zvolte první filmový štáb a vyšlete jej mezi spolužáky. Reportér postupně oslovuje jednotlivce nebo dvojice a pokládá otázky, kameraman vše nahrává, zapisovač poznamenává stručně odpovědi a může také požádat, aby dotazovaný zopakoval svoji odpověď. Stejný způsobem postupuje každá skupina. Při větším počtu studentů ve třídě je můžete při dotazování rozdělit na dvě podskupiny a dát jim limit na pět otázek.

Ze sesbíraných odpovědí jde případně udělat statistiku názorů třídy na dané téma či vytvořit žebříček nejfrekventovanějších a nejoriginálnějších odpovědí. Dále můžete díky odpovědím zjistit, zda studenti dobře chápou zadanou gramatiku nebo zda mají odpovídající slovní zásobu pro zvolené téma.

 

Jako ukázku výše uvedených příkladů (minulý čas, přídavná jména) v provedení Vox-pops přidáváme dvě BBC videa, které se nacházejí v novém titulu pro druhý stupeň základních škol a nižší ročníky gymnázií – WIDER WORLD.

Vox Pops video 2 Vox Pops video 1
BBC Vox Pops - minulý čas BBC Vox Pops - přídavná jména

 

Na závěr bych ráda vyhlásila anketu Vox-pops hlas učitelů a zeptala se Vás, jak si užíváte jarní prázdniny různě po regionech České republiky? Vaše zážitky z jarních prázdnin prosím zasílejte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Danka Sekerková

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

Danka foto

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson