Tipy do výuky

Procvičování výslovnosti by mělo být přirozenou součástí každé hodiny angličtiny. Máte pocit, že se to snadno řekne, ale méně snadno provádí? Určitě nejste sami. Může to mít na svědomí několik faktorů, ať už málo času v hodinách, stydliví studenti nebo učebnice, která cvičení a aktivity na výslovnost nezařazuje přímo do lekcí, ale pracuje s nimi spíše jako s něčím navíc. V zářijovém Teaching tipu Vám přinášíme pár nápadů, jak procvičení výslovnosti snadno dostat do každé hodiny angličtiny tak, aby se pro studenty stalo zábavou a samozřejmostí.

 

Rychlé aktivity, které nevyžadují náročnou přípravu

Pokud v hodinách na procvičení výslovnosti moc času nezbývá, ideálním řešením jsou aktivity, které jsou rychlé, efektivní a bude k nim stačit jen tabule anebo papír a tužka. Navíc Vám i ušetří čas při přípravách.

 

  • Odd one out

Tuto aktivitu všichni jistě dobře znáte. Její kouzlo spočívá v tom, že je velmi nenáročná na přípravu a přesto efektivní, studenty baví a dá se přizpůsobit jakémukoli výslovnostnímu jevu, který potřebujete v hodině procvičit. Stačí napsat na tabuli třeba 5 slov, která se budou lišit v jednom zvuku. Úkol pro studenty je najít slovo, které se tímto zvukem od ostatních odlišuje.

Příklad: sun, moon, love, must, blood

 

  • Minimal pairs Bingo!

Tzv. minimal pairs jsou páry slov, které se liší právě jedním zvukem a mohou být pro studenty matoucí (např. slova mouth a mouse). Velmi dobře se dají procvičit při hře Bingo!, kterou studenti jistě znají a mohou si při ní zasoutěžit. Stačí jim nejdřív dát seznam např. 14 minimal pairs, jejichž výslovnost si každý student procvičí a následně přepíše do jednoduché tabulky 3x3 políčka. Každý student tak bude mít v tabulce jiná slova a v jiném pořadí.Učitel potom vyvolává jednotlivá slova a studenti si je v tabulce odškrtávají. První student, který zaškrtne tři slova vedle sebe, nad sebou nebo diagonálně křičí „Bingo!“.

 

words bingo

 

 

path ✔ mouth ✔ chair ✔
sheep watch mouse
tenth sick cheese

 

 

Procvičování výslovnosti v kontextu

Výslovnostní jevy především na suprasegmentální rovině je dobré procvičovat v kontextu gramatiky, ne izolovaně. Studentům se tak jednotlivá pravidla lépe spojí a pochopí, že správná výslovnost je nedílnou součástí jazyka pro to, aby jim bylo rozuměno, a nejen něco navíc.

 

  • Strong and weak forms

Při procvičování minulého průběhového času se můžete se studenty podívat na oslabenou výslovnost pomocného slovesa „was“.

(Pro zvětšení klikněte na obrázek)

grammar-was

 

  • Defining and non-defining relative clauses

Rozlišení určujících a neurčujících vztažných vět a psaní čárek může být pro studenty náročné. Velkou pomocí může být procvičování pauzy, kterou v těchto větách před psanou čárkou uděláme.

 (Pro zvětšení klikněte na obrázek)

 

Defining-and-non-defining-relative-clauses Defining-and-non-defining-relative-clauses-listening

 

 

Ukázky procvičování výslovnosti v kontextu jsou převzaté z učebnice Roadmap, která je vhodná pro výuku středoškoláků a dospělých. Výslovnost je zde integrována do každé lekce a učebnice navíc obsahuje extra pracovní listy na procvičení segmentálních a suprasegmentálních jevů (online na Pearson English Portal). Více o učebnici se dozvíte na našem webu ZDE.

 

Přeji Vám úspěšné zahájení školního roku a mnoho zábavy při trénování výslovnosti. :-)

 

Vaše metodička

Mgr. Barbora Míková

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

bara-kruh

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson