Tipy do výuky

Je tady začátek nového školního roku a spolu s ním i nové výzvy v hodinách angličtiny. Přinášíme Vám pár tipů na aktivity, které Vaše studenty zaujmou a angličtinu si oblíbí hned od první hodiny.

 

Time Capsule

Koncept časové schránky je již dlouho známý, napadlo Vás ale někdy nechat si své studenty po prázdninách vyrobit svou vlastní? Je to velmi jednoduché a zároveň efektivní, protože každý student může pracovat na svém malém personalizovaném projektu. Cílem časové schránky je dát studentům prostor, aby se zamysleli nad tím, co jim uplynulé léto přineslo, ale také nad tím, co očekávají od nadcházejícího školního roku.time-capsule-2

Pro výrobu time capsule stačí jen krabička (např. od čaje), sklenice nebo plechovka a dál je její obsah na Vás a Vašich studentech.

  • Jedna z variant je, že vytvoříte pracovní list, který studenti vyplní a následně do schránky vloží. Obsah pracovního listu se může týkat tzv. favourites za uplynulé letní prázdniny – knížky, seriály, navštívená místa apod.
  • Druhá, kreativnější, varianta je, že si studenti do schránky vloží vlastní předměty, které jim léto připomínají.  Může se jednat o malý suvenýr, mušli, fotku, prostě cokoli, k čemu si studenti vytvořili během léta vzpomínku. Fantazii se meze nekladou, a tak je možné obě varianty náplně schránky zkombinovat.

Co doporučuji u obou variant time capsule, je nechat studenty zamyslet se nad tím, co od nadcházejícího školního roku očekávají a v čem by se chtěli zlepšit. Snažte se je vést k tomu, aby jejich úvahy byly na konkrétnější rovině, než jen „chci si zlepšit angličtinu“ (např. „chci si přečíst knížku v angličtině“). Studenti mohou obsah svých schránek sdílet se spolužáky, ale také si je mohou nechat jen pro sebe. Také jim nezapomeňte připomenout, aby si každý svou krabičku označil, protože na konci roku si je zase otevřou a mohou reflektovat na své cíle a zavzpomínat na minulé léto.

 

time.capsule-1 time-capsule-3

 

 

What kind of person are you?what-kind-roadmap

Následující aktivita je vhodná jak pro studenty, kteří se již znají, ale také pro ty, kteří se na hodině vidí poprvé. Jejím cílem je získat informace o osobnosti svého spolužáka a je založena na kvízu.

Nejprve můžete se studenty zopakovat přídavná jména a fráze, která se tématu „osobnost a vlastnosti“ dotýkají. Jako další krok je požádejte, aby se zamysleli sami nad svými vlastnostmi a pokusili sami sebe krátce psanou formou charakterizovat. Následně je nechte přečíst kvíz „What kind of person are you?“ (na obrázku vpravo - pro zvětšení na něj klikněte nebo stáhněte) a společně si vysvětlete význam nových slov a frází. Poté nechte studenty pracovat ve dvojicích, aby se vzájemně ptali a odpovídali na otázky z kvízu.

Když jsou hotovi, nechte je prostudovat si výsledky a zhodnotit jejich přesnost. Studenti také mohou porovnat svůj vlastní popis s výsledkem z učebnice. Na závěr aktivity můžete postupně zvětšovat skupinky, ve kterých studenti pracují a díky tomu se mohou lépe poznat.

 

Vyhodnocení kvízu (pro zvětšení klikněte na obrázek):

 

quiz-results question-boy

 

 

 Podobné komunikační aktivity s moderním obsahem nabízí učebnice Roadmap, která je určena pro studenty od 16 let a pro dospělé. Více informací o celé produktové řadě naleznete ZDE.

 Přeji Vám úspěšné vkročení do nového školního roku, 

 

Mgr. Barbora Míková

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

bara-kruh

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson