Tipy do výuky

Milí učitelé,

nastává čas adventu a příprav na vánoční svátky. Jistě i Vaši studenti se už začínají těšit na vánoční prázdniny a dárky pod stromečkem. Proč nevnést trochu sváteční atmosféry i do hodin a neozvláštnit poslední lekce před Vánocemi zábavnými hrami? V tomto tipu do výuky naleznete několik her, při kterých si studenti budou procvičovat jazykové dovednosti a zároveň se pobaví.

 

Celebrity Speed Dating

speed-dating

Pro tuto hru si studenti připraví informace o oblíbené známé osobnosti dopředu, třeba v rámci domácího úkolu. Hra samotná probíhá podobně jako tzv. speed dating. Tedy ženy a muži sedí ve dvou řadách, vždy proti sobě sedí jedna žena a jeden muž, a mají ve stanoveném časovém limitu zjistit o protějšku co nejvíce informací.

 • V našem případě dostanou například 2 minuty a vzájemným kladením otázek ve dvojicích zkouší odhalit identitu partnera. Po uplynutí časového limitu si udělají poznámku, koho spolužák asi představoval.
 • Učitel po 2 minutách ohlásí změnu partnera, ženy obvykle zůstávají sedět a muži se posunou o jednu židli dál. A opět běží dvouminutový časový limit pro otázky.
 • Když se všechny dvojice mužů a žen vystřídají, celá skupina hádá identitu jednotlivých účastníků hromadného rande naslepo.

tipPokud se Vám zalíbí tato hra s tajnými identitami, můžete pořídit do školní knihovny hru Ask, Don’t Stray, která zároveň procvičuje tvorbu otázek v angličtině v různých slovesných časech (více informací o hře zde).

 

Guess Who You Are

Pro tuto hru potřebujete pouze samolepící štítky post-it.

  who-are-you
 • Studenty rozdělíte do menších skupinek (např. 5členných) a každému studentovi je nalepen štítek se slovíčkem tak, aby neviděl, co je na štítku napsáno. Může to být na čelo, na záda apod. Tematiku slovíček volíte vy, může to být aktuální slovní zásoba z hodin nebo vánoční slovíčka (např. a reindeer, a sleigh, a mistletoe, a snowman, an icicle, a carol, Santa Claus, an elf…). Je nutné, aby studenti slovní zásobu znali a dokázali tedy slovíčko popsat.
 • Ve skupinkách se studenti střídají, vždy je jeden uprostřed a hádá své neznámé slovíčko, tak že se ostatních ptá. Např. Is it a a thing? Is it an animal? Is it green? Does it melt?
 • Ve chvíli, kdy své slovíčko student uhádne, tak se ve skupince vystřídají a hádá další.

tipHra podobná známé aktivitě Taboo, ovšem propracovanější, jelikož na kartičce se slovíčkem naleznete i slova, která nesmíte v popisu využít, se nazývá Beat about the Bush (více informací o hře zde).

 

Find Someone Who…

Toto je velmi známá komunikační hra, ve které studenti trénují tvorbu otázek, a její velkou výhodou je dynamika, protože účastníci neustále střídají své partnery.

 • detectiveStudenti si mohou ve skupinkách vytvořit vlastní seznam s 10 různými charakteristikami (např. Find someone who…doesn’t eat fish on Christmas Eve). Když je seznam hotový, pracují všichni v jedné velké skupině a oslovují jednotlivé spolužáky a ptají se jich podle charakteristik ze seznamu (např. Do you eat fish on Christmas Eve?).
 • Pokud najdou spolužáka, který splňuje požadavek, napíší jeho jméno do seznamu a kladou dalším studentům další otázky. Vítězem je student, který jako první najde 10 osob s danou charakteristikou.
 • Můžete využít i hotovou šablonu s vánoční tématikou. Stáhnout si ji můžete zde.

tipNa procvičování gramatických struktur nabízíme celou řadu her (více informací o hrách zde).

 

Cookie Taste-off

V hodinách se můžete inspirovat i známou televizní kuchařskou show MasterChef. Studenti přinesou do školy cukroví a soutěží o nejchutnější cukroví Vánoc 2019.

cookies

 • Každý, kdo přinese cukroví, prezentuje svůj recept nebo alespoň hlavní ingredience.
 • Spolužáci navzájem ochutnávají a na závěr tajně hlasují o nejlepším kousku.
 • Vítěz sklidí potlesk publika a případně i drobný dárek. Samozřejmě při této hře musíme dát pozor na studenty s potravinovými alergiemi.

 

 

Doufám, že Vás některé z nápadů inspirují a prožijete se svými studenty pohodové a zábavné předvánoční lekce. A pokud ještě přemýšlíte, jak vyčerpat zbylé prostředky školního rozpočtu z letošního roku, nabízíme Vám do 31. 12. 2019  hry v angličtině, včetně oblíbených FUN CARDS nebo knihy zjednodušené četby se slevou 23 % - 30 %! Podívejte se na nabídku do našeho e-shopu zde. (Pro zobrazení slevy musíte být přihlášení a mít typ registrace "Škola / Učitel".)

merry-christmas

Mgr. Jarmila Tomanová

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

Jarka

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson