Tipy do výuky

Studium a příprava jsou pro úspěch na zkouškách nevyhnutelné. Jak se mohou studenti připravit na zkoušku, aby ji úspěšně zvládli?

Pokud jde o studijní techniky, neexistuje univerzální alternativa. Připravili jsme pár tipů pro studenty, jak se připravit na zkoušku. Doufáme, že pro ně budou motivující. :-)

 

Slovní zásoba

Slovní zásoba tvoří základ každého jazyka. Často se stává, že i navzdory velkému úsilí se nám nová slovíčka do paměti neuloží a zmizí beze stopy. Jak se učit slovíčka tak, abychom si je i zapamatovali?

Studie o paměti ukazují, že míra, jakou se „zapojujeme“ do nových informací, ovlivňuje naši schopnost si na ně později vzpomenout. Když se studenti snaží si zapamatovat seznam slov např. cat, mat, hat, bat, namísto „rote learning“ (zapamatování na základě opakování) ať zkusí vytvořit z těchto slov příběh (např. Kočka v klobouku držela netopýra, když seděla na podložce :-) ). Tento příběh pomáhá studentům zapamatovat si slova snadněji a důkladně si je uložit do paměti. Je to tím, že při tvorbě příběhu, spojením slov do věty věnovali více času a práce. Studenti se mohou učit slovíčka také ve dvojici pomocí slovních kartiček (word cards).

(Pro zvětšení klikněte na obrázek)guess-the-word

Vyzkoušejte se studenty i další podobné techniky jako je:

  • vytváření myšlenkových map
  • pravdivé věty o sobě
  • nebo vymýšlení mnemotechnických pomůcek.

Myšlenkové mapy pomáhají studentům utřídit si myšlenky a generovat nové nápady a stejně tak se dají využít na procvičování komunikačních dovedností.

(Pro zvětšení klikněte na obrázek)

mindmap

 

(Pro zvětšení klikněte na obrázek)

exam-task

 

Instrukce ke Speaking Part 3 Exam Task (Pro zvětšení klikněte na obrázek):

instructions-speaking-part

 

Psaní

Psaní je jakousi černou ovcí jazykových dovedností. „Mluvení ano, psaní ne“, je přístup mnoha studentů k této jazykové dovednosti. Psaní různých slohových útvarů nejen prověří vědomosti studentů z oblasti gramatiky a slovní zásoby, ale také odráží jejich schopnost logicky a souvisle spojit  myšlenky do obsáhlejších celků. Zkuste použít se studenty P.O.W.E.R. proces na psaní esejí.

p-letter  = Prepare/ Připravit se- udělat průzkum, vymyslet nápady
o-letter = Organise/ Uspořádat- zvolit svoje nejlepší nápady, napsat plán nebo osnovu svojí eseje, přemýšlet nad odstavci
w-letter  = Write/ Napsat
e-letter  = Edit/ Upravit - důkladně zkontrolovat chyby a zbytečná opakování
r-letter  = Review and Reflect/ Hodnocení a reflexe- nechat si zkontrolovat práci a popřemýšlet nad následujícím zlepšením

 

Nedostatečný trénink

Nedostatečný trénink v učení a procvičování patří k nejčastějším chybám studentů při přípravě na zkoušky. Nestačí pouze pochopit způsob řešení úloh, ale je potřeba mít ten způsob také vžitý, takže „Procvičovat, procvičovat, procvičovat!“ Zkoušení/ Testování vědomostí je velmi důležitá aktivita pro zlepšení pamatování si nových informací. Proč to tak je? Při testování se pokoušíme vybavit si runningosvojené vědomosti, přitom je třídíme, abychom je uměli použít v případě potřeby. Zadejte studentům úkol, aby připravili otázky určené na testování vědomostí z probraného učiva, nebo si procvičili testy z minulých zkoušek. Studenti si mohou také navzájem dávat otázky, které slouží na prověření vědomostí.

 

 

pearson-english-appV současnosti existuje velké množství mobilních aplikací, které pomohou studentům s přípravou na zkoušky. Vyzkoušejte Pearson Practice English App k učebnici Gold New Edition, díky které si studenti zaručeně vyšperkují svoji angličtinu a která jim výrazně ulehčí přípravu na zkoušky.

google-play-icon appstore-icon

 

 

Hledáte ten správný titul pro přípravu studentů na různé zkoušky? Gold New Edition je výbornou volbou nejen pro studenty, jejíchž cílem je získat co nejlepší výsledek při jazykové zkoušce, ale i pro studenty, kteří hledají důkladný kurz pro rozvoj všech jazykových dovedností. Víc informací o učebnici najdete na našich stránkách zde nebo na stránkách vyavatelství Pearson zde.

Dobrá příprava pomáhá předcházet stresu a nečekaným situacím. Držím Vám, i Vašim studentům palce a přeji jim dobré výsledky a úspěšné složení zkoušek.

 

Vaše metodička

Judita Tóthová

Metodik/ odborný konzultant pro AJ

Judita foto

Euromedia Group, a.s., divize Ventures Books

Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5

Česká republika

Odebírejte naše newslettery a buďte stále v obraze

Jsme přímý distributor těchto nakladatelství:

Pearson